CEMRE FM 98.0 | GÖNÜLLERE DÜŞEN CEMREYİZ
CEMRE FM CANLI YAYIN
Şuan CEMRE FM'deDinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

"Allah (c.c), faizi yok eder de, sadakaları arttırır.
Allah (c.c) günahkâr kâfirlerin hiçbirini sevmez." (Bakara - 276)

Hadis-i Şerif

"Bana Cebrail Aleyhisselam gelerek "Ümmetinden kim Allah'a herhangi bir şeyi ortak kılmadan (şirk koşmadan) ölürse Cennete girer."

[Ebu Zerr] []

ANKET
 RADYOMUZUN YENİ YAYIN DÖNEMİNİ NASIL BULDUNUZ? 
 MÜKEMMEL
 ÇOK İYİ
 İYİ
 NORMAL
 DAHA İYİ OLABİLİRDİ
 KÖTÜ
Diğer Anketler
Mardin Hava Durumu
MARDIN
EY OĞUL
Mazlumların ve ezilmişlerin yegâne dayanağı ve sığınağı olan Allah`a hamd olsun. Mazlumların ve mustazafların peygamberine ve O`nun pak ehli beytine binler salat ve selam olsun.

Hz. Lokman (a.s.) buyurur:

يَا بُنَيَّ إِنَّهَا إِن تَكُ مِثْقَالَ حَبَّةٍ مِّنْ خَرْدَلٍ فَتَكُن فِي صَخْرَةٍ أَوْ فِي السَّمَاوَاتِ أَوْ فِي الْأَرْضِ يَأْتِ بِهَا اللَّهُ إِنَّ اللَّهَ لَطِيفٌ خَبِيرٌ

“Ey oğulcuğum! Yaptığın iş (iyilik veya kötülük), bir hardal tanesi ağırlığında bile olsa ve bu, bir kayanın içinde veya göklerde yahut yerin derinliklerinde bulunsa, yine de Allah onu (senin karşına) getirir. Doğrusu Allah, en ince işleri görüp bilmektedir ve her şeyden haberdardır.” (Lokman, 16)

Şeytanın insanı masiyetlere sürükleme yollarından bir tanesi de yaptıkları amelleri gereğinden fazla büyütmek ya da gereğinden fazla küçültmesidir. Ya yapmış olduğu hayırlı amelleri gözünde büyütüp riya batağına "ki bu da küçük şirktir" saptırır ya da yapmış olduğu günah ve masiyetleri gözünde küçük gösterip bu yolla onu günah tuzağına düşürür. Özellikle günahları küçük gösterme noktasında şeytan, Cenab-ı Allah`ın rahmetinin sonsuzluğu silahını kullanır. Seni sürekli senden daha günahkâr insanların varlığı ve onların günahlarının yanında senin yaptıklarının günah dahi sayılmayacağı vehmine kaptırır. Artık senin için o günahlar günah sayılmaz. Kendince önemsiz gördüğün bu günahlar, yapacağın büyük günahların hazırlayıcısıdırlar aslında. Unutulmamalıdır ki, kocaman dağları meydana getiren küçük çakıl taşlarıdır. Nitekim kıyamet günü insanlar bu fikirlerinin yanlışlıklarını amel defterleri ellerine verildiğinde itiraf edeceklerdir. Ayeti kerimede onların bu durumu şöyle tasvir ediliyor:

وَيَقُولُونَ يَا وَيْلَتَنَا مَالِ هَذَا الْكِتَابِ لَا يُغَادِرُ صَغِيرَةً وَلَا كَبِيرَةً إِلَّا أَحْصَاهَا

«Eyvah bize, bu nasıl bir defterdir ki, küçük büyük bir şey bırakmayıp hepsini sayıp dökmüştür!» derler. (Kehf 49) Durum hiç de onların düşündükleri gibi olmamış, şeytanın tuzaklarından bir tuzağa düştüklerini geç de olsa anlamışlardır. Ama heyhat ki, o gün hiçbir pişmanlık ve nedametin fayda vermeyeceği gündür.

İşte, bu ayeti kerime Hz. Lokman (as)`ın oğlunu şeytanın bu hile ve tuzaklarına karşı uyarmasından söz ediyor. Hz. Caferi Sadık (ra)`den rivayetle, yine Hz. Lokman (as)`ın oğluna şu tavsiyede bulunduğu rivayet edilir. "Allah`tan (azze ve celle), velev insanların ve cinlerin bü¬tün ibadetlerini yerine getirsen bile sana azap edecekmiş gi¬bi kork ve Allah`tan velev inanların ve cinlerin bütün günahlarını işlemiş olsan bile sana merhamet edecekmiş gibi ümitvar ol." Onun için yapılan hiçbir ameli küçük görmemek lazım. Bazen küçük görülen bir amelde Allah`ın gazabı ya da Allah`ın rızası saklıdır. Ama biz bunu bilemeyebiliriz. Nitekim Efendimiz (sav) bir hadislerinde şöyle buyurmuşlardır. “Küçük görülen günahlardan sakının! Çünkü o (küçük günah)lar bir kimsede birikirler de neticede onu helâk ederler.” Günah işlemenin işlenmesinden ziyade kime karşı yapıldığı önemlidir. Sonuçta küçük ve büyük günahların hepsi Allah`ın çizmiş olduğu sınırı aşmadır. Bu anlamda Tabiinden Bilal bin Sa‘d’ın şu ikazı da ne kadar da anlamlıdır: “Günahın küçüklüğüne bakma! Fakat kime isyan ettiğine, kime karşı günah işlediğine bak!” Şu an Müslümanların içinde olduğu durum tam da budur. Yaptıkları günahları küçük görme sahip oldukları iman sermayesine güvenme ve bununla aldanmadır. Oysaki en büyük sermayeler dahi küçük meblağlarla harcansa bir gün bitmeye, yokluğun acı şerbetini içmeye mahkûmdurlar. Kâinatta en büyük iman sermayesine sahip olan ins u cin Peygamberi (as)`nin şu sözünden de mi utanmayız. O Hazret (as); “Sana hak¬kıyla ibadet edemedik ve seni hakkıyla tanıyamadık." buyurmuştur.

Ey yapmış olduğu günahları önemsiz gören aciz! Bu masumun bu sözünden sonra hala nefsinin ve hevanın emrine uyup günahları küçük görmeye devam edecek misin?  O Allah dostları "Bu işe yaramaz dilim¬le mi sana şükredeyim?" diyorlarken dilinle ve tüm azalarınla işlemiş olduğun bu günahlardan hala tövbe etmeyecek misin? Yoksa hala şeytanın seni Allah`ın azabını yok saydırıp merhametinin genişliğiyle aldatmasına müsaade etmeye devam mı edeceksin.
Allah Resulü (sav)`nü dinle bak ne diyor: "Allah Tebareke ve Teâlâ şöyle buyurdu: "Amel edenler Benim seva¬bım için ettikleri amellere güvenmesinler. Onlar bütün ömür¬leri boyunca olanca gayretleriyle Bana ibadet etseler bile yine de kusurdan kurtulmuş olamazlar ve bu amelleriyle Benden istediklerine, cennetlerimdeki kerem ve lütuflarıma ve katım¬daki yüce mertebelere erişemezler. Şu halde Benim rahmeti¬me bel bağlasınlar, Benim fazlımdan ümitvar olsunlar ve Be-nimle ilgili olarak hüsn-ü zan beslesinler ki rahmetim onlara erişsin, ihsanım onları rızama ulaştırsın ve bağışlayıcılığım üstlerini bağışlamamla örtsün, işte o, Rahman ve Rahim olan Allah benim ve bu isimle anılırım."

Bütün ömrünü ibadetle geçirsen dahi O`na hakkıyla hamd edemeyeceğin O Zat`a karşı nasıl böyle pervasızca günah işler ve yaptığın bu günahları küçük görmek zilletine düşersin. Unutma ki o Allah (cc):

رَبَّنَا إِنَّكَ تَعْلَمُ مَا نُخْفِي وَمَا نُعْلِنُ وَمَا يَخْفَى عَلَى اللّهِ مِن شَيْءٍ فَي الأَرْضِ وَلاَ فِي السَّمَاء

“Ey Rabbimiz! Şüphesiz ki Sen, bizim gizlediğimizi de açığa vurduğumuzu da bilirsin. Çünkü ne yerde ne de gökte hiçbir şey Allâh’a gizli kalmaz.” (İbrahim, 38) Gizliyi de açığı da bilendir. İşte Lokman (as) oğlunu bu tehlikeli tuzağa karşı uyarıyordu.
Konuyu vefatının yıl dönümü münasebetiyle merhum Ayetullah Humeyni`nin kitabında zikrettiği bir duayla bitirmek istiyorum;"Rabbimiz! Bize varlık giysisini giydirdin, müdriklerin id¬rak edemeyeceği kadar geniş bir biçimde hayatımızı en güzel şekilde sürdürmemizi sağlayacak imkânlar bahşettin, bize bütün hidayet yollarını gösterdin, bütün bu inayetler sadece bizim içindir, bizim için açılmıştır bütün bu rahmet sofraları. Bizler şu anda ağır günahlarla yüklü olarak Senin kerem di¬yarına ve Senin izzet ve saltanat huzuruna gelmiş bulunuyo¬ruz. Ama günahkârların günahları Senin düzenine herhangi bir halel getirici değil ve Senin memleketinde herhangi bir gedik açıcı değildir.

Senin huzurunda bir avuç topraktan başka bir şey olmayan şu varlığa ne edersin rahmet ve inayet etmekten başka?! Senin dergâhından rahmet umudundan başka bir şey beklenir mi?"

Dualarınızda bizleri de unutmamanız dilek ve temennisiyle, Allah`a emanet olun.

Mücahid Hakseven / İnzar Dergisi - Haziran 2012
 


2105 kere okundu.
Diğer Makaleler