CEMRE FM 98.0 | GÖNÜLLERE DÜŞEN CEMREYİZ
CEMRE FM CANLI YAYIN
Şuan CEMRE FM'deDinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
14:00   AYDINLIĞA DOĞRU / SİYER
15:10   SESLİ MAKALE
16:00   KUR'ANIN GÖLGESİNDE TEFSİR
17:05   İSTEK SAATİ - CANLI
11:30   CUMAYA DOĞRU / VAAZ / SOHBET
19:00   ANA HABER BÜLTENİ
10:00   SABAH İSTEKLERİ / CANLI
08:00   BASIN STÜDYOSU (HAYIRLI SABAHLAR)
07:00   KISASÜRE-DUA-MESAJ
20:00   DÜŞÜNCE DÜNYASI - CANLI
22:00   ROMAN KUŞAĞI
23:00   İLAHİ EZGİ ŞİİR MESAJ
24:00   MEALLİ HATİM
13:00   İLAHİ / EZGİ / TARİHTE BUGÜN
15:00   15 ARA HABER
16:30   ROMAN KUŞAĞI
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

"İnsanlardan öyleleri vardır ki: "Biz Allah'a (c.c) ve Âhiret gününe iman ettik" derler; oysa inanmış değillerdir." (Bakara - 8)

Hadis-i Şerif

"Kim dünyada bir mü'minin ayıbını örterse , kıyâmet günü Allah da onun aybını örter."

[Ukbe (r.a) - Kütüb-i Sitte] []

ANKET
 RADYOMUZUN YENİ YAYIN DÖNEMİNİ NASIL BULDUNUZ? 
 MÜKEMMEL
 ÇOK İYİ
 İYİ
 NORMAL
 DAHA İYİ OLABİLİRDİ
 KÖTÜ
Diğer Anketler
Mardin Hava Durumu
MARDIN
Su gibi temiz, Su gibi aziz...

Diyarbakır kutlu doğum mitinginde bir çocuk, elinde su şişeleri olduğu halde mitinge gelen peygamber sevdalılarına şöyle sesleniyordu: ‘Çek bir salavat, suyu al.’

Suyu ve salavatı bir arada düşünmek, su ile salavatı bir arada zikretmek her aklın ve her dilin harcı değildir. Kesin olan şu ki, acayip derecede hikmetli olan bu söz tahsilin, bilginin ve okumanın neticesi de değildir. Bu, ancak ruhun dile gelmesi, sevdanın dilden dökülmesidir. İşin sırrı ruh ve sevgi olunca bu sözün mesajı çok özel bir mana, büyük bir kıymet kazanmış oluyor. İş bu, Diyarbakırlı peygamber sevdalısı çocuk öyle bir söz söyledi ki bakalım –Allahın izniyle-bunu nasıl izah edebileceğiz.

“Onlara salat et. Çünkü senin salatın onları sakinleştirir.”(Tevbe:103) Bu, Allah’ın(c.c) peygambere(s.a.v) emridir. Salatın bir anlamı duadır. Sükun ise asabiliğin, gerginliğin ve tatminsizliğin zıttıdır. Buna göre mana şöyle oluşur: “onlara dua(salat) edersen duanla sakinleşir, huzura ererler. Tedirginlikleri, asabilikleri, ve huzursuzlukları yok olur, rahmete erişirler. Nefsin ve dünyanın usandırıcı, bunaltıcı hararetinden kurtularak serinler ve saflaşırlar, duru hale gelirler.” Sakinleşmek; serinlemek ve durulmaktır. Bu da suyun vasfıdır. Çünkü su, temizler ve serinletir. ‘çek bir salavat, suyu al.’ Böylece kalbin, kalıbın serinlesin.

Peygamberin(s.a.v) salatı rahmettir. Rahmet ise en çok suya benzer. Su, rahmetin en somut ve en canlı tecellilerinden birisidir. Bu nedenle yağmura(suya) rahmet denilmiştir. Allah’ın(c.c) ve Resulünün salatını celbetmenin yollarından birisi de Peygambere salat etmektir. Ona salat edince O da bize salat eder. Onun salatı su gibidir, su hükmündedir ve bu da ‘çek bir salavat, suyu al.’ Sözüyle en öz, en etkili biçimde ifadesini bulmuş olmaktadır.

Su, hayatı ve ruhu temsil eder. Bu nedenle su, duyu organlarıyla tam olarak algılanmaz. Çünkü doğal haliyle suyun herhangi bir kokusu, rengi ve tadı yoktur. Kokusu, rengi ve tadı olan su, temizleme özelliğini kaybeder. Öyle ki iş, suyun haram olmasına kadar gider. Fıkıhta bu, böyledir. Çünkü temizliğin özle, imanla alakası vardır. İnsanın bedeni renkten, tattan ve kokudan mücerret değildir. Ruh ise tıpkı su gibi bu hususlardan mücerrettir. İnsanın özü su gibidir. Su da insanın özüne benzer. Beden ancak ruhun özelliklerini taşıyan suyla temizlenir ve ancak böylesi bir su ile beden canlanır ve güzelleşir. Fıkhımız bunu çok latif bir şekilde ifade etmiştir. Rengi, tadı ve kokusu olan su temizleyici değildir. Çünkü böylesi bir su, ruhun vasıflarını taşımaktan uzaktır. Bu nedenle temizleyici özelliği yoktur. Halis olan suya lezzetli manasında “azp” adı verilir. Özelliğini kaybeden su ise “azap” olur. Eziyet ve hastalık kaynağı haline gelir. Salâvat yani rahmet, suyun azap değil azp(lezzetli) olmasını sağlar. O halde ‘çek bir salâvat, suyu al.’ Ki, su sana azap değil, hayat kaynağı olsun.

Sala kelimesinin sinir sistemiyle alakalı bir anlamı da vardır. Salât, sinirlerin gevşemesi suretiyle insanın rahatlamasıdır. Yani salât, insanın asabını düzelterek onu bunalımdan kurtarır. İnsan, salâvat çektiği zaman rahatlar, içi serinler. Bu da saf ve halis bir suyun etkisiyle aynıdır. ‘çek bir salâvat, suyu al.’ Yani böylece içindeki taassup ve asabilik yok olsun. Duygu ve düşüncelerin su gibi insanlara huzur ve tatmin sağlasın. Temiz ve duyarlı kimselerin damak zevkine hitap edecek lezzette olsun.

Taassup, düşünce bozukluğu; asabilik ve duygu bozukluğudur. İkisi de suyun bozulması ve bu suyun kullanılmasıyla alakalıdır. Çünkü bozuk su ne susuzluğu giderir, ne de temizliği sağlar. Susuzluğu bir türlü geçmeyen insan tatminsiz ve gergindir, mutaassıptır. Bir türlü temizlenemeyen insan da huzursuz ve bunalımlıdır, asabidir. O halde ‘çek bir salâvat, suyu al.’ Böylece halis bir suya sahip olarak temizlen ve susuzluğunu gider. Asabın düzelsin, taassubun yok olsun.

Aslında sorun temiz su sorunudur. Duygularımız ve düşüncelerimiz temiz ve halis bir su gibi olmalıdır. Onları şişelerde, susayan insanlara salâtla takdim etmeliyiz. Suyu rahmetle-salâtla almalıyız ki halis ve muhlis olsun. Suyu rahmetle vermeliyiz ki insanlar onu alsın. O halde ‘çek bir salâvat, suyu al.’

Su gibi hizmeti sebil eden büyüklere, salât isteyerek suyu sebil eden çocuklara ve tüm Peygamber sevdalılarına selam olsun.


96005 kere okundu.
Diğer Makaleler