CEMRE FM 98.0 | GÖNÜLLERE DÜŞEN CEMREYİZ
CEMRE FM CANLI YAYIN
Şuan CEMRE FM'deDinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

"Biz insana, annesine babasına iyi davranmasını emrettik. Zirâ annesi onu nice zahmetlerle karnında taşımıştır." (Lokman - 14)

Hadis-i Şerif

"Kolaylaştırın, zorlaştırmayın; müjdeleyin, nefret ettirmeyin."

[Enes(r.a)] []

ANKET
 RADYOMUZUN YENİ YAYIN DÖNEMİNİ NASIL BULDUNUZ? 
 MÜKEMMEL
 ÇOK İYİ
 İYİ
 NORMAL
 DAHA İYİ OLABİLİRDİ
 KÖTÜ
Diğer Anketler
Mardin Hava Durumu
MARDIN
ÂLEM BUGÜN DE ONA MUHTAÇ


İsa (as)’nın müjdesi Vehb’in kızı Amine’nin evinden

her tarafı aydınlatan bir nur olarak zuhur edivermişti.

Kisra’nın burçları yıkılmış, yeryüzü putları yerle yeksan olmuştu.

Save gölü kurumuş, Mecusilerin bin yıllık ateşi sönüp gitmişti.

Ve anlayan anlamış hürmet ve de muhabbetle

bir selam gönderip vuslat ateşini yüreğinin

derinliklerinde bir kor halinde yakıvermişti.

“Hoş geldin ya Muhammed” sedaları altı cihetten yükselirken

yenidünya düzeninin kurulma startı verilmişti. Çünkü O (sav) gelmişti.

Âlemlere rahmet Muhammed Mustafa dünyaya teşrif edivermişti.

Âlem o gün en mutlu anına şahitlik ederken,

en değerli anını 571 yılı Rebiülevvelin on ikisi diye kaydetmişti.

“(Resulüm) Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik” (Enbiya: 107) diyen yüce Allah (cc)’ın sevgili Habibi’nin gelişine şahitlik etmek nasıl en kutsal an olmasın ki?

Zira o öyle bir insandı ki İbn-i Ömer hakkında şöyle diyecekti: “Hz Peygamber (sav) yüce Allah (cc)’ın Hz. İbrahim (as) ağzından: ‘Şüphesiz onlar (putlar) birçoğunun sapmasına sebep oldular. Rabbim! Kim bana uyarsa o bendendir, kim de bana karşı gelirse, artık sen gerçekten çok bağışlayan, pek esirgeyensin.

Ve İsa (as)’ın ağzından ‘eğer onlara azap edersen şüphesiz onlar senin kullarındır. (dilediğini yaparsın). Eğer onları bağışlarsan şüphesiz sen izzet ve hikmet sahibisin’ ayetlerini okudu ve ellerini kaldırarak; ‘Ey Allah’ım! Ümmetim! Ümmetim! buyurdu ve ağladı. Yüce Allah: ‘Ey Cebrail! Muhammed’e tekrar git ve: ‘Biz ümmeti konusunda Onu hoşnut edeceğiz, üzmeyeceğiz’ de!” buyurdu.

Adına pazartesi denilen o günde mustazafların, muvahhidlerin yüzünü güldürerek, dünyaya bereket saçacak o güzel mi güzel gül çocuk, artık onların arasındaydı. Hakikat ki O, yüce Allah (cc)’ın “Sana uyan Müminlere (merhamet) kanadını indir” (Şuara: 215) diyeceği insandı. Enes (r.a) O (sav) tevazu timsali insan için şunları söyleyecekti: “Hz. Peygamber eşeğe biner, bineğinin arkasına insan alır, kölelerin davetine katılırdı. O server ki: Çok zikreder, az konuşur, namazı uzatır, hutbeyi kısa tutardı. Dul kadın, muhtaç ve yoksullarla birlikte yürümekten kaçınmaz, kibirlenerek burun kıvırmaz, bilakis onların ihtiyaçlarını giderirdi.”

Gün gelecek “Sen af yolunu tut, iyiliği emret ve cahillerden yüz çevir” (A’raf: 199) mesajını Cebrail (a.s) iletmek üzere yeryüzüne inecekti. Merhametten yoksun, acımasız insanlara merhamet ve affı öğretecek Abdullah’ın yetimi ise o gün Mekke evlerinden bir evde kâinata tebessüm etmişti.

Cabir (r.a) diyor ki: “Resulullah (sav) ile birlikte savaşa çıkmıştık. Birlikte dönerken dikenli büyük ağaçları çok olan bir vadide onlara gün ortası sıcağı eriştiğinde, herkesi uyku bastırdı. Resulullah (sav) devesinden aşağı indi, insanların her biri bir ağacın gölgesine dağıldılar. Hz. Peygamber de bir çeşit akasya ya da muz ağacının altında konakladı ve kılıcını asıverdi. Bizler birazcık uyumuştuk. Birden Hz. Peygamber aleyhissalatu vesselam’ın sesiyle uyandık, bizi çağırıyordu. Bir de baktık yanında bir bedevi var. Hz. Resulullah aleyhissalatu vesselam; ‘Ben uyurken bu adam kılıcımı bana karşı kullanmaya kalktı. Kılıç elindeyken uyanıverdim. Bu halde bedevi bana ‘Seni elimden kim kurtaracak?’ dedi. Ben de üç defa ‘Allah’ dedim’ buyurdu. Bütün olup bitenler karşısında Hz. Peygamber aleyhissalatu vesselam bedeviyi cezalandırmayıp orada oturuverdi.”

“Hiç şüphesiz Sen yüce bir ahlak sahibisin” (Kalem: 4) ilahi fermanına mazhar olacak insanların ahlaken en iyisi doğmuştu o gün. Hz. Aişe’ye Hz. Peygamber aleyhissalatu vesselam’ın ahlakından sorulduğunda “Ahlaken insanların en güzeliydi. Onun (sav) ahlakı Kur'an’dı. Kur'an’ın hoşnut olduğundan hoşlanır. Kur'an’ın hoşlanmadığına da öfkelenirdi. Kötülük yapmaz, kötü söz söylemez, pazarlarda sesini yükseltmezdi. Kötülüğe kötülükle karşılık vermez, aksine affeder ve bağışlardı” demişti.

Ve bilenler anlamıştı o gün Şifa Hatun’un kucağındaki mübareğin kim olduğunu. Anlayanlar bilmişti doğarken secde eden o kahramanın nasıl biri olduğunu. Ki zaman geçerken bekledikleri gün önlerindeydi. “Artık Allah yolunda savaş. Sen kendinden başkası (sebebiyle) sorumlu tutulmazsın, Müminleri de teşvik et!....” (Nisa: 84) Korkuya korku salan Haydar-ı Kerrar Hz. Ali bir hakikati itiraf edip diyecekti ki: “Biz Bedir günü müşriklerden sakınıp Hz. Peygamber aleyhissalatu vesselam’a sığındığımız zaman, Hz. Resulullah aleyhissalatu vesselam o gün bizim en cesurumuzdu. Aramızdan müşriklere en çok yaklaşan da O idi.”

Cömert olan Allah (cc) cömertliğin zirvesinde olacak cömert insanı Abdullmuttalib’in torunu olarak insanlara bahşediyordu. Şöyle diyen El-Ferezdak ne güzel söylemiştir:

Şehadet getirirken söylediği bir yana asla ‘hayır’ demedi
Şehadet kelimesi olmasaydı ondaki “la” da “evet” olurdu.

Yusuf es-Serrari divanında der ki:

Mustafa’yı altın harflerle övmek azdır.
En güzel hattatın yazısıyla, gümüş üzerine
Eğer eşraf Onun adını duyduğunda ayağa kalksa
Saflar halinde diz üstü çökse, yine azdır.
Zira Allah, Ona taltifen ismini yazdı Arş’a
Ey rütbelerin en yücesine sahip olan habibim, bunlar yine azdır.


Kaynak: Peygamber Külliyatı

A.Ğafur Batmaz

77975 kere okundu.
Diğer Makaleler