CEMRE FM 98.0 | GÖNÜLLERE DÜŞEN CEMREYİZ
CEMRE FM CANLI YAYIN
Şuan CEMRE FM'deDinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

Eğer müminlerden iki grup birbirleriyle vuruşurlarsa aralarını düzeltin. Şayet biri ötekine saldırırsa, Allah'ın buyruğuna dönünceye kadar saldıran tarafla savaşın. Eğer dönerse aralarını adaletle düzeltin ve (her işte) adaletli davranın. Şüphesiz ki Allah, adil davrananları sever. (Hucurat - 9)

Hadis-i Şerif

"Cihadın en faziletlisi zalim idarecinin karşısında doğru ve adaletli sözü haykırmaktır."

[Ebu Davud; Melahim 17] []

ANKET
 RADYOMUZUN YENİ YAYIN DÖNEMİNİ NASIL BULDUNUZ? 
 MÜKEMMEL
 ÇOK İYİ
 İYİ
 NORMAL
 DAHA İYİ OLABİLİRDİ
 KÖTÜ
Diğer Anketler
Mardin Hava Durumu
MARDIN
Nefsini islah edemeyen başkasını islah edemez

Ey Nefsim dinle: Haram’ı nazar nisyan verirdüsturunca ikinci bakışları terk etmek gerekir, islamı yaşamaya gayret edenlerde nazar-ı haram ziyadeleştikçe, yaratıcısına; ‘‘Sen sensin, bende benim‘‘ diyen nankör nefis heyecana gelip, vücudundakini kötüye kullanmakla israfa girer. Haftada birkaç defa gusle mecbur olur. Ondan dolayı tıbbi sonuçlardanda çıktığı gibi, hafıza zaaf görür ve asıl kuvvetinden düşer, ozaman hiç kimse demesin neden unutuyorum, neden unutkanım!

Ey Nefsim anla: Bakışlarını kontrol altına almamasına rağmen unutmayanlara gelince hevese kapılmasınlar, demek daha kötüsü olmuş yani gözlere perde inmiş, bana hiç musibet dokunmuyor keyfim yerinde neden Rabbin belamı vermiyor diyeni düşün, hani vahiyden sonra Tur dağından indide; asıl senin gibilerine en büyük musibet inmiş, bela değmiş dedi, demekki asıl unutulmak buymuşda haberimiz yok.  

      Ne nankördür İnsanoğlu ayetine, Azim olan ALLAH doğru söyler demekten başka çaremi var?

Ey Nefsim demek: Devekuşuna benzersin! Avcıyı görür, uçamıyor; başını kuma sokuyor, ta avcı onu görmesin. Koca gövdesi dışarıda; avcı görür. Yalnız o, gözünü kum içinde kapamış, gözleri kapamakla gündüzün gece olabilecği fetvasına kim inanır Müslüman! Şairin içi yanmışda demiş, daracık giysiler yırtmaç yarısı, tamamen ortada vücut yapısı, başları döndürür parfüm kokusu, insanın ziyneti hayadır inan, bu fetvayı kimden aldın Müslüman?  Sen böyle değildin ne oldu sana, kaygı duymuyorsun dininden yana, sıyrıldın özünden döndün yabana, gerçek hassasiyet bu değil inan, bu fetvayı nerden aldın Müslüman? Sormayın dertliyim bunlardan yana, şanlı tarihine dönüp bir baksana, üzülmez mi görse Fatıma ana…?

Ey Nefsim sanki: Elimizde bir hayat garantisimi var? ‘’İşim olsun başlarım, ‘’Düzenim otursun, kendimede çeki düzen veririm. ’’Aylar geçiyor. Yıllar yılları kovalıyor,. Evleniyoruz, belki anne veya baba oluyoruz çocuklarımızla ilgilenmemiz gerek.. Ev işleri yetmiyor iç işleri, oda yetmiyor dış işleri bakanlığınada adaylık var, hem gezip tozma derken seneler ardı ardına geçiyor, halen olmadı halen olmadı.


İşimiz çok vaktimiz yok diyoruz..

Ey Nefsim madem: Helal dairesi geniş keyfe kafi gelir, harama girmeyede hiç lüzum yok. O halde tekrar ve tekrar iyi ve anlıyarak oku..                         
 
Ey Nefsim göğe bak: Dönüp dönüp tekrar bakılacak tek şey haramlar değilde gökyüzü olsa gerek, bak hele onda bir çatlaklık varmı, sonra dönüp tekrar ve tekrar bak, şüphesiz gözlerin yorgun ve argın olarak sana geri dönecektir. Onda uçuşan kuşları havada tutan kim? Seni ısıtan Güneş’mi yoksa o sadece bir perdemi? Acep neden yağmur damlaları sel olup bitirmez bu nankör İnsanları? gibi tefekküri bakışların ardı arkası kesilmemesi lazımdır. Al sana alternatif, deme bakışları birden kısamıyorum, kısacağına yönünü çevir. Az bir amelle çoklarını geç, perde inmesin perdeler aralansın.
 
Ey Nefsim her iş’inde:  Bu gelecek düstur asıl maksad olsun. Amelinizde Rızâ-yı İlâhî olmalı. Eğer O râzı olsa, bütün dünya küsse ehemmiyeti yok. Eğer o kabul etse, bütün halk reddetse te siri yok. O razı olduktan ve kabul ettikten sonra, isterse ve hikmeti iktiza ederse, sizler istemek talebinde olmadığınız halde, halklara da kabûl ettirir, onları da razı eder Evet bahtiyar odurki, Kevseri Kuran-i’den süzülen tatlı, büyük bir havuzu kazanmak için bir buz parçası nev’indeki şahsiyetini ve enaniyetini, o havuz içerisine atıp eritendir…
 
Ey Nefsim bunuda dinle: Dünyayı dağlar ayakta tutar, iman dahi insana dağ mesabesindedir, Elbise ayıpları örter, iffet dahi her türlü çirkeflikten emin kılan elbisedir, Kalkan sabırdır; sabır her türlü şeytani oka karşı kalkandır.. Bu üçünü anlayarak kuşanan her iki cihanda bahtiyardır... İhlas ile yoğrulması takvadır.. takva, helallere yönelmekten ziyade haramlardan ve harama götürebilecek şüpheli şeylerden kaçınmaktır.. Zamanın gözleri alması na mukabil gözleri zamanında kullanmak elzemdir, şarttır..
Bunları yazar iken, tasdikleyen çok kusurlu kalbim ve imzamdır.


Bunlar ile ve bunlar gibi sözlerle, herkes nefsini azarlıyarak, kendi hakkını ödemeli ve nasihate, önce kendinden başlamalıdır! Allahü teâlâ, doğru yolda gidenlere selâmet ihsân buyursun!
 
Âmîn.

Emrullah Emin / Hürseda Haber


10869 kere okundu.
Diğer Makaleler