CEMRE FM 98.0 | GÖNÜLLERE DÜŞEN CEMREYİZ
CEMRE FM CANLI YAYIN
Şuan CEMRE FM'deDinliyorsunuz

BUGÜN YAYIN AKIŞI
SAAT   PROGRAM
Multimedya
Kuran Dinle
İnternetin Zararları
Ayet-i Kerime

İnkâr eden ve ayetlerimizi yalanlayanlara gelince, işte onlar, Cehennemliktirker." (Mâide - 10)

Hadis-i Şerif

"Ey Ömer, nefsim elinde olan Allah'a yemin olsun ki; sen beni nefsinden de daha fazla sevmedikçe gerçek iman etmiş olamazsın."

[Buhari] []

ANKET
 RADYOMUZUN YENİ YAYIN DÖNEMİNİ NASIL BULDUNUZ? 
 MÜKEMMEL
 ÇOK İYİ
 İYİ
 NORMAL
 DAHA İYİ OLABİLİRDİ
 KÖTÜ
Diğer Anketler
Mardin Hava Durumu
MARDIN
Sahife-i Seccadiye

Allah Teala, lütfu ile kullarının kendisine ulaşma ve yakınlaşma yollarını ve vesilelerini bildirmiştir. Allah'a yaklaşma vesilelerinin öncülerinden bir tanesi de şüphesiz duadır. Me'sur duaları vahiy ve peygamber diliyle bize öğretmiştir. Kalbini hikmetle doldurduğu Rahmanın bir kısım has kulları ise, dilleri ile öyle dualar etmişler ki, övgüyü, şükrü, tövbeyi, yakarışı, korkuyu, sevgiyi, aşkı… adeta nakış işlemişler kulluklarına. Hali lafızlara bürüyüp kelimeleştirmişler ve kelimeleri de duygulara bürüyüp hale dönüştürmüşler aynı anda. Dua ederken hal ile söz aynılaşmış. Kalbin dili konuşmuş.

Hz. Hüseyin'in Kerbela'sından sağ kalan küçük oğlu Zeyne'l-Abidin'in (İmam Seccad) dualarından oluşan Sahife-i Seccadiye'sini bazen okuduğum olurdu. Fakat Ramazan ayının son on gününde, bu eserden bolca istifade etme imkanı buldum. Eseri okudukça dualarımın ruhsuzluğundan, klişeleşmişliğinden, ezbere dönüşmüş bir dilin hareketlerinden ibaret oluşuna utandım. Dua ederken halimizin gafleti ve halimizin rikkati esnasında ise dilimizin tercümanlıktaki acziyeti hepimizin yaşadığı kusurlarındandır. Bu yüzden sizinle Sahife-i Seccadiye'yi paylaşmak istedim. Allah'a hamd duası, Resule salat duası, günahlardan tövbe duası, şeytandan korunma duası, bela/musibet karşısındaki duaları, zalimlere kahır duası, gece namazı sonrası duası, anne-babaya duası, çocukları için duası, Ramazan'a giriş duası, sabah akşam okuduğu dua… Okundukça kalbin rikkate geldiği ve dilin de tercümanlığı öğrendiği nice dualar… Ramazan ayını yeni uğurlamış olduğumuz ve küçük bir numune olması için İmam Seccad'ın (ra) Ramazan ayıyla vedalaştığında okuduğu duasından bir bölümü buraya alıntı yaptım.

“…Şimdi biz, ayrılığı bize çok zor olan, bırakıp gitmesi bizi keder ve yalnızlığa iten, ahdini bozmamamız, hürmetini gözetmemiz, hakkını ödememiz gereken biri gibi onunla vedalaşıyoruz ve diyoruz ki:

Selam sana! Ey Allah'ın en büyük ayı ve Allah dostlarının bayramı.

Selam ey bizimle birlikte olan vakitlerin en değerlisi, ey gün ve saatlerin içindeki en iyi ay.

Selam sana! Ey arzuların yaklaştığı, emellerin yayıldığı ay.

Selam sana ki, gelişinle bizi sevindirdin, mutlu ettin; gidişinle bizi üzdün, canımızı yaktın   

Selam sana ki, kalpler seninle yumuşar, günahlar seninle azalır.

Selam sana ki, şeytana karşı bize yardım eder ve iyilik yollarını bize kolaylaştırırsın.

Selam sana ki, cehennem ateşinden kurtulanlar sende çok olur, hürmetini gözeten saadete erişir. Selam sana ki, günahları silmekte, ayıpları örtmekte üzerine yok.

Selam sana ki, mücrimlere göre ne kadar uzun, müminlerin gönüllerinde ne kadar heybetlisin.

Selam sana ki, seninle vedalaşmamız bıkkınlıktan, orucunu terk etmemiz yorgunluktan değil.

Selam sana ve içindeki bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi'ne.

Selam sana ki, dün sana pek düşkün iken, yarın özleminle yanıp tutuşacağız.

Selam sana ve artık mahrum kaldığımız faziletine ve elden kaçırdığımız geçmiş bereketine…

Allah'ım! Biz, bedbahtların vaktini bilmedikleri ve bedbahtlıkları yüzünden faziletinden mahrum kaldıkları bir sırada, bu ayla şereflendirdiğin, lütfunla ondaki ibadetlere muvafık ettiğin bu ayın ehli kullarınız.

Allah'ım! Bu ayın sıyrılması ile bizi de günahlarımızdan sıyır. Onun çıkması ile bizi de günahlarımızdan çıkar. Biz onunla en çok mutlu olanlardan, onda payı en bol olanlardan, ondan en fazla nasiplenenlerden kıl.

Allah'ım içimizde cehennem azabına karşı öyle bir korku, cennet sevabına karşı öyle bir özlem meydana getir ki, tüm varlığımızla ibadetin tadını, günahın üzüntüsünü duyalım. Katında bizi, kendileri hakkında muhabbetini vacip kıldığın, itaate dönüşlerini kabul buyurduğun tövbe edenlerden kıl…” (Amin)

Özellikle İmam'ın (ra) sabah-akşam okuduğu duasını günün başlangıcı olan sabah namazından sonra okumanızı tavsiye ederim.

Hayatı dua ve Allah'a yakınlaşma vesilesi olan kullardan olma duası ile…

Said Şahin - Doğruhaber Gazetesi


8347 kere okundu.
Diğer Makaleler